Certyfikat przeciwwybuchowy, czy też Certyfikat zgodności na urządzenia przeciwwybuchowe – potwierdza zgodność z normami obowiązującymi w kategorii przeciwwybuchowej.
Każde urządzenie przeciwwybuchowe podlega obowiązkowej certyfikacji według norm przeciwwybuchowych.
Certyfikacji podlegają części łączące urządzenia przeciwwybuchowego.
Są to elementy używane do zapłonu urządzeń oraz takie, które przeznaczone są do prac w niebezpiecznych strefach.
Certyfikat przeciwwybuchowy jest gwarancją tego, że zagrożenie wybuchu produktu jest minimalne.
Taka gwarancja ma chronić zdrowie i życie ludzkie, środowisko oraz mienie.
Taki certyfikat poprzedza kilka etapów badań.
Przede wszystkim bada się możliwość zapłonu i wybuchu produktu, po czym sprawdza się jaki wpływ na człowieka ma wybuch produktu.
Niebezpieczne produkty są klasyfikowane według poziomu niebezpieczeństwa, możliwości wybuchu oraz środowiska eksploatacji.
Ta produkcja, która musi posiadać Certyfikat przeciwwybuchowy, może być w użytku tylko w rejonach, które opisane są w klasyfikatorach dołączonych do norm klasy przeciwwybuchowej.
Dla przykładu, sprzęt elektroniczny, który może stać się źródłem pożaru czy wybuchu, musi posiadać Certyfikat przeciwpożarowy.
Nie tylko sprzęt elektroniczny podlega takiej certyfikacji, lecz także elementy elektroniczne, które wchodzą do składu systemów, które mogą stać się źródłem pożaru czy wybuchu.
Są to tak zwane Ex-elementy.
Do produktów, które podlegają Certyfikacji przeciwwybuchowej, zalicza się urządzenia, które mają kontakt z energią elektryczną, Ex-elementy oraz takie, które posiadają jeden lub więcej elementów, które mogą stanowić zagrożenie w środowisku nasyconym gazami.
Środowisko gazowe uważane jest jednym z najbardziej narażonych na wybuch.
Zazwyczaj urządzenia, które podlegają Certyfikacji przeciwwybuchowej, muszą posiadać także Certyfikat przeciwpożarowy.