Deklaracja zgodności GOST-R.
Deklaracje GOST-R praktycznie niczym nie różnią się od certyfikatów GOST-R, niezbędne są te same dokumenty, w uzasadnionych przypadkach jest konieczna wizytacja przedsiębiorstwa. Jedyna istotna różnica to taka, iż przy uzyskaniu certyfikatu GOST-R odpowiedzialność za bezpieczeństwo bierze na siebie organ wydający certyfikat, a w przypadku przyjęcia deklaracji – wnioskodawca.
Deklaracja zgodności GOST-R jest obowiązkowym potwierdzeniem tego, że produkt spełnia wymagania jednego bądź kilku GOSTów. Dokument ten jest wydawany na podstawie Decyzji Rządu Rosji nr 982 z 01.12.2009, która uchwaliła listę produktów, których zgodność musi być potwierdzona poprzez przyjęcie deklaracji zgodności GOST. W praktyce, przedsiębiorcy oprócz uzyskania deklaracji też starają się o dobrowolny certyfikat GOST-R, gdyż największe firmy Rosyjskie wymagają jednak certyfikatu. Wielu osobom wydaje się, że jeśli produkt nie znalazł się na liście produktów podlegających obowiązkowej certyfikacji, to nie ma konieczności ubiegania się o jakąkolwiek dokumentację. Warto pamiętać, że przed uzyskaniem certyfikatu GOST-R niezbędna jest deklaracja zgodności, a na wiele produktów wymagana jest właśnie deklaracja a nie certyfikat. Deklaracja GOST-R wpisywane są dane rosyjskiego odbiorcę (podmiot zarejestrowany na terytorium Rosji) i dane producenta wyrobów. Deklaracja jest często odręcznie napisanym dokumentem na zwykłej kartce A4, bez znaków wodnych czy innych zabezpieczeń, podpisana przez odpowiedni organ certyfikujący.
Sam proces potwierdzania zgodności z GOST-R wygląda tak, że po przyjęciu deklaracji, trzeba zarejestrować ją w odpowiednim organie certyfikującym, który nada numer seryjny- od tego momentu producent czy importer może oznaczać swoją produkcję, jako zgodną z GOST-R .
Istnieją dwa sposoby na uzyskanie deklaracji:
- na podstawie własnych dowodów na zgodność produktu z normami GOST-R
- na podstawie własnych dowodów, popartych udziałem organu certyfikującego i/lub laboratorium badawczym.